Dzisiaj zagościł u mnie w domu Mariusz Szczygieł.

Nie osobiście ale swoim duchem a nawet głosem. Wczoraj porwałam z księgarni błyszczący egzemplarz najnowszej książki jednego z najbardziej  cenionych przeze mnie reportażystów.

Aby przygotować się do lektury i możliwości napisania kilku słów na jej temat wysłuchałam co sam autor o niej mówi i myśli. Rozmowa odbyła się w Radiowej Trójce. A efekt tej rozmowy  – po raz kolejny wypełnia mnie uczucie niesamowitej sympatii i adoracji Pana Szczygła. A za razem ochota i pragnienie aby otaczać się ludźmi o tak niespotykanej subtelności i wrażliwości i jednoczesnej dawce zdrowej pewności siebie. Ale nie o autorze mam pisać tylko o książce :)

Projekt prawda Niezmiernie interesowała mnie ta książka i jeszcze zanim się ukazała nasłuchiwałam w eterze wieści o niej. Zupełnie szczerze przyznaję też, że mocno się rozczarowałam słysząc, że książka ma wdrukowaną powieść innego autora a samego tekstu Szczygła jest niewiele. Pomyślałam sobie, że to taka chytra sztuczka aby powiększyć objętość. Nie ładnie, po co tak się uprzedzać i budować bezpodstawne oczekiwania? Czy nie lepiej otworzyć się na nowe ?

Oczywiście, że lepiej. „Projekt prawda” to absolutnie przemyślana od początku do końca koncepcja, która otwiera zupełnie nowe możliwości pisarzom i czytelnikom. Mamy powieść, która była zaczynem do powstania tekstów, skomponowanych przez autora jako całość. Każdy z tekstów Mariusza Szczygła to perełka literacka. Poruszająca do głębi prostota i umiejętność nawiązywania relacji ze sobą samym i rozmówcami, chcącymi podzielić się swymi prawdami. Nie znajdziecie jednak banalnych prawd o życiu – to są historie utkane z emocji.  A takie najbardziej lubię. To lektura trochę filozoficzna i taka, z której można wyłuskać tylko dobro i mądrość.

Znajdźcie trochę spokoju wewnątrz siebie i zaszyjcie się na kilka godzin z tą wspaniałą i niebanalną w swojej prostocie książką. Być może będzie to okazja do rozmyślań i przyjrzenia się naszemu wnętrzu troszkę jak w lustrze.

Bardzo mi się spodobało zdanie autora, który twierdzi, że korzystając z historii opowiedzianych przez swych rozmówców zawsze dąży do wspólnego interesu, tego który pisze i tego który mówi ja bym jeszcze dodała , że tego który czyta.

I ja Panie Mariuszu jako czytelnik w ten interes wchodzę z największą przyjemnością.

~Małgosia

„Projekt prawda” w Kumiko :

https://kumiko.pl/ksiegarnia/projekt-prawda-316098.html

Pin It on Pinterest

Share This