O Witkacym można czytać i czytać. Bo choć żył krótko, fantazji, szaleństwa i chęci nieustannego szokowania otoczenia mu nie brakowało.

O Witkacym napisano z pewnością mnóstwo książek. Jago absolutnie niepowtarzalna osobowość zarówno jako artysty jak i zupełnie niezwykłego człowieka przyciągała mnóstwo zainteresowanych. Kochały go kobiety i podziwiali mężczyźni. Jego relacje z żoną i mężami swoich kochanek nawet w dzisiejszych czasach mogą budzić oburzenie. Barwne życie artystyczne, powszechna rozwiązłość to tylko część prawdy – z drugiej strony Witkacy całe swe życie borykał się z napadami depresji i nieustające chęci eksperymentowania na otoczeniu i sobie samym.

Książka „Kobiety Witkacego” nie tylko opisuje miłosne podboje artysty. Autorka zgrabnie utkała biografię wokół kobiet, które odegrały w życiu Witkacego ważną rolę. Nie znajdziecie tu jednak pikantnych opisów, erotyki czy szczegółów z alkowy. Raczej zarys rozterek i wpływ kolejnych partnerek na stany emocjonalne i twórcze Witkacego. W tle przewija się zupełnie kontrowersyjna relacja z żoną, z którą łączył go wieloletnia korespondencja.

Książka napisana jest w przeważającej części w oparciu o oryginalny wybór korespondencji Witkacego, jego kobiet i znajomych z najbliższego otoczenia. Teksy te emanujące błyskotliwością, inteligencją i w przypadku Witkiewicza niepowtarzalnym stylem a co za tym idzie stanowią w dużej mierze o atrakcyjności książki. Świetnie też został wpleciony wątek twórczości dramatycznej Witkacego, która to twórczość niemalże chronologicznie odzwierciedlała kolejne wzloty i upadki miłosne w życiu autora.

kobiety-witkacegoW tle szalone lata międzywojenne, Zakopane, Warszawa, artystyczny światek buzujący od chęci poszukiwania mocnych wrażeń. Na pierwszym planie Witkacy – obdarzony wybujałym temperamentem, brakiem jakichkolwiek zahamowań natury moralnej, uwikłany w nieustające romanse. No i przede wszystkim sylwetki kobiet. Kobiet demonów, niejednokrotnie uzdolnionych artystycznie, zaborczych, lub takich, które przez lata potrafiły tkwić w okowach manipulacji Witkacego. Wszystko to w atmosferze szalenie artystycznego światka.

Suma summarum –  książkę tę czyta się wyśmienicie. Od czasu do czasu można zawiesić oko na wspaniałych portretach i fotografiach. Polecam wszystkim, którzy lubią lekkie biografie i chcą poobcować z odrobiną szaleństwa :) Książka świetnie sprawdzi się również dla tych czytelników, którzy z Witkacym do czynienia jeszcze nie mieli a chcieliby poznać skrawek barwnej historii i dowiedzieć dlaczego Bungo bywał w opałach ….

Ja po jej przeczytaniu zamierzam zajrzeć do twórczości dramatycznej Witkacego. Do czego i Was zachęcam !

~ Małgosia

A książka do kupienia w naszej księgarni :

https://kumiko.pl/ksiegarnia/kobiety-witkacego-metafizyczny-harem-333964.html

 

Pin It on Pinterest

Share This