Wygląda na to, że Tim Johnston odkrył przepis na dobry thriller. Jego powieść W dół przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem w przerwie pomiędzy wystawianiem faktur a pakowaniem paczek do Was ;) Dziś mogę wrócić z wiarygodną, bo opartą na moich subiektywnych odczuciach, opinią na temat tej książki.

Pewnego dnia Caitlin i Sean Cortlandowie wybierają się na poranną przebieżkę wśród malowniczych, górskich pejzaży. Chłopak ulega wypadkowi, a dziewczyna, chcąc wezwać dla niego pomoc, wsiada do samochodu nieznajomego, co kończy się uprowadzeniem. Trzy lata później życie Angeli, Granta i Seana Cortlandów sypie się jak domek z kart. Matka pogrąża się w depresji, chłopak podróżuje po kraju bez celu w życiu, a ojciec wciąż szuka zaginionej córki. Więzy rodzinne, które niegdyś ich łączyły, są coraz słabsze, mimo że Caitlin na pewno nie chciałaby, żeby jej rodzina rozpadła się z jej winy.W dół

Książka napisana jest z kilku punktów widzenia. Opowiada historię zdruzgotanej zaginięciem Caitlin rodziny, która próbuje poradzić sobie z traumą. Autor pokazuje jak stopniowo rozpadają się łączące ich więzi, a robi to w sposób wyjątkowo sugestywny. Im bliżej końca, tym bardziej realizuje też Johnston wizję „spadania w dół”. Poprzez konkretne słownictwo i konkretne sceny nadaje tytułowi książki głębszego znaczenia, jednocześnie potęgując napięcie, które towarzyszy czytelnikowi do ostatniej strony.

Mimo że powieść W dół nie realizuje motywów, które najbardziej mi się podobają (generalnie im bardziej „chora” fabuła, tym lepiej), to bardzo przypadła mi do gustu. Ciekawie napisana, świetnie wykreowane postacie, wciągająca fabuła – to główne atuty książki Johnstona. Zakończenie jest naprawdę dobre, a rozdziały ukazane z punktu widzenia jednej z postaci (nie powiem której, nie chcę Wam zabrać frajdy z samodzielnego odkrywania fabuły) świetnie przedstawiają profil psychologiczny chorego na umyśle człowieka.

Podsumowując, polecam! Książkę czyta się szybko, jeśli tylko ma się czas. Mi lektura zajęła go trochę więcej, ale tylko dlatego, że czytałam po kilkanaście stron dziennie w wolnej chwili w pracy ;)

Angelika

Powieść W dół kupicie niemal 9 zł taniej na stronie naszej księgarni:

https://kumiko.pl/ksiegarnia/w-dol-308706.html

Pin It on Pinterest

Share This