Usłyszana w radiu, zupełnie przez przypadek, szalenie ciekawa rozmowa Michała Nogasia z ostatnim z żyjących Cichociemnym – Aleksandrem Tarnowskim spowodowała, że postanowiłam przyjrzeć się bliżej książce.

„Ostatni” to książka wywiad napisana przez parę dziennikarzy Emila Marata i Michała Wójcika – autorów głośnej książki „Made in Poland”.

Przyznam jednak, że gdyby nie wywiad Michała Nogasia, który poprowadził rozmowę z Tarnowskim szalenie ciekawie z pełną atencją i wielkim wyczuciem nie przeczytałabym tej książki.

Postać Aleksandra Tarnowskiego jest absolutnie niepowtarzalna. Jako 95-letni mężczyzna zachował stuprocentową jasność umysłu, błyskotliwość, inteligencję, pamięć i poczucie humoru. Już to samo czyni go wyjątkowym. Oczywiście do tego musimy jeszcze dodać zasługi i absolutnie niewyobrażalne historie, które przyszło mu przeżyć w okresie II Wojny Światowej. O swojej młodości, podjętych decyzjach, okresie szkolenia na agenta, „zrzucie” do Polski i misjach opowiada w sposób tak zwykły i prosty, całkiem pozbawiony roli poświęcania się i chęci oddania życia za ojczyznę. Postawa Tarnowskiego porywa prawdziwością, szczerością i całkowitym brakiem patosu. On sam wydaje się być szczęśliwym człowiekiem, który żyje teraźniejszością i przyszłością.

OstatniPytanie zadawane przez autorów często zahaczają o kwestie drastyczne i odniosłam wrażenie, że są dobierane,  specjalnie aby uwypuklić postawę Tarnowskiego wobec realiów w jakich przyszło mu żyć. Mnie odrobinę ten zabieg przeszkadzał w czytaniu książki. Sami autorzy nie są w tej konwencji rozmówcami na równie wysokim poziomie. Książka ma jednak jeszcze jeden bardzo ważny i  atrakcyjny aspekt. Każdy rozdział i wymiana zdań  poprzedzona jest krótkim wstępem zarysowującym zdarzenia lub postaci z okresu wojny, do których później odnosi się rozmowa. Te krótkie, bardzo ciekawe historyczne notki pozwalają zajrzeć do historii, nawet tym, którzy nie mają jej „w jednym palcu”.

„Ostatniego” czyta się świetnie i wiele zdań wypowiedzianych przez ostatniego z Cichociemnych zasługuję na zapamiętanie jako mądre sentencje. Szczególnie polecam wszystkim młodym, nasto-  lub dwudziestoletnim mężczyznom by zaczerpnęli z niej choć odrobinę męstwa, odwagi, obiektywizmu i  hartu ducha.

~ Małgosia

„Ostatni” gorąco polecany w naszej księgarni :

https://kumiko.pl/ksiegarnia/ostatni-historia-cichociemnego-atarnawskiego-pseudonim-uplaz-324468.html

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This